Aktualności

powrót do aktualności

Your MUVE #3. Azul - kolorowy fenomen

2020-05-08 | Nowość 

Przy okazji zbliżającej się premiery nowego Azula, spójrzmy na całą serię. Dlaczego to jest takie dobre?! Wyjaśniamy!


Gry z serii Azul w Muve.pl


Azul to gra planszowa wydawnictwa Lacerta. Zagramy w nią w max. 4 osoby w wieku od 8 lat, a przeciętna rozgrywka zajmie ok. 45 min. Gra polega na odpowiednim umieszczaniu płytek na planszy, tak by zdobyć jak najwięcej punktów. Przoduje przede wszystkim balansem i różnorodnością rozgrywki.
Sukces Azula podyktowany jest jego bogatym tłem. Azulejos bowiem to płytki ceramiczne, z których układano przepiękne mozaiki. Sprowadzali je na Półwysep Iberyjski Maurowie. Nasza gra koncentruje się na postaci portugalskiego króla Manuela I, który po wizycie w hiszpańskiej Alhambrze (pałacu zbudowanym przez arabskich emirów) wprost zakochał się w tych kolorowych płytkach. Od razu nakazał przyozdobienie nimi swojego pałacu w Evorze i w Sintrze. I w tym momencie wchodzi gra Azul!
Wcielasz się w niej w nadwornego architekta, który planuje i tworzy przepiękne mozaiki. Król nagradza tylko najlepszych, więc musisz się starać! Wybieraj płytki od dostawców i rozmieszczaj je na ścianach pałacu, tak aby do siebie pasowały i aby zapewniły Ci jak najwięcej punktów. Uwierzcie, że jest to niezwykle wciągające, a każda rozgrywka wygląda nieco inaczej. To wszystko w połączeniu z jeszcze jednym aspektem, tworzy grę niemal idealną.
Tak! Mowa o warstwie graficznej. Azul jest po prostu piękny. Żywiczne, kolorowe płytki mają symulować prawdziwe azulejos i wychodzi im to wybornie. Wszystko opatrzone jest cudownymi barwami i abstrakcyjnymi figurami geometrycznymi. Gra jest bardzo łatwa w zrozumieniu, ale wymaga niezłych umiejętności i doświadczenia, jeśli chcemy wycisnąć niezłe wyniki. To wszystko sprawia, że Azul jest nie tylko obowiązkowym zakupem dla wszystkich planszówkowych wyjadaczy, ale także idealną grą dla niedzielnych graczy i rodzin. Dzieci bawią się przy niej wybornie – potwierdzone!


Gra otrzymała już jedną osobną odsłonę – Azul: Witraże Sintry. To także arcydzieło gier planszowych. Tym razem układamy witraże w pałacu w Sintrze. Jeśli kochacie Azula, to to rozszerzenie musi zagościć u Was w domu!


Azul: Witraże Sintry (gra planszowa)
Dlaczego w ogóle piszemy te słowa? Bo nadszedł wyczekiwany dzień, w którym Azul otrzymuje dodatek! Oraz zupełnie nową odsłonę! Przyjrzyjmy się wpierw temu pierwszemu.
Kryształowa Mozaika to barwny zestaw nakładek na plansze. Gracze od dawna prosili o więcej opcji punktacji i Lacerta wyszła im naprzeciw. Nowe plansze zmieniają układ mozaik i dodają nowe pola premiowe. Zmienione wartości wprowadzają mnóstwo różnorodności. Co więcej, plansze są tak zaprojektowane, by żywiczne płytki się z nich nie zsuwały! Od teraz każda rozgrywka przybierze zupełnie innego charakteru i o to tu chodzi! Jeśli macie już kilka rund w Azula za sobą, to ten dodatek zabierze Wam ekstra godziny! Polecamy go głównie graczom już obytym z podstawową wersją, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić od razu Kryształową Mozaikę i testować oba rozstawienia plansz.
Letni Pawilon to z kolei coś ogromnego! Według wielu opinii, jest on jeszcze lepszym Azulem niż jego poprzednik!
Tytułowy Letni Pawilon to letnia rezydencja króla Manuela I i jego rodziny. Tyle tylko, że nigdy nie powstał, a wszystkie plany legły w gruzach wraz ze śmiercią władcy. Aż do teraz! Wyobraźmy sobie, że budowa Letniego Pawilonu właśnie się rozpoczyna . Najlepsi architekci z całej Europy chcą dostać tę fuchę. Bądź jednym z nich!
Wykorzystajcie zupełnie nowe płytki żywiczne, plansze, mechaniki i żetony. Układanie kolorowych mozaik zostało przeprojektowane i jest jeszcze lepsze! Gra ma de facto więcej zawartości niż oryginalny Azul! Letni Pawilon nie jest dodatkiem, a zupełnie nową odsłoną. Nie trzeba więc posiadać podstawowego Azula. Oczywiście polecamy rozpoczęcie zabawy z tą serią od pierwszej wersji, lecz jeśli bardziej podoba Wam się nowa odsłona, to jest ona stworzona i dla świeżych graczy. Co z weteranami Azula? Letni Pawilon na pewno Wam się spodoba i odświeży Waszą miłość do tej gry!
Premiera obu wydań zaplanowana jest na 11 maja. Jeśli czytasz to przed tą datą, to polecamy nasze zamówienie przedpremierowe. Jeśli czytasz to po 11 maja, to mamy nadzieje, że gra jest jeszcze dostępna!


Tak czy inaczej, zajrzyjcie tutaj!


Ułóżcie piękną mozaikę z Muve.pl!

/Michał Janusz