Aktualności

powrót do aktualności

Jak znaleźć dobrą grę imprezową?

2020-10-19 | Nowość 

Przychodzą znajomi, na stole napoje i jedzenie, pogaduszki i cicha nadzieja, że gospodarz wkrótce oznajmi: gramy w coś! Tylko w co? Przed każdą imprezą warto zaopatrzyć się w przysłowiowego asa w rękawie. Coś, co rozrusza towarzystwo, rozluźni jednostki i rozbawi tłumy. Po czym poznać dobrą grę imprezową?


I Proste zasady i szybka rozgrywka


Nie ma co owijać w bawełnę: póki nie zapraszasz wkręconych fanów fantasy, Władca Pierścieni, Gloomhaven czy inne Small Worldy odpadają. Gra imprezowa musi mieć instrukcję na max. 2 strony i dać się rozłożyć w 5 sekund. Nie oznacza to, że ma ona być prostacka. Dobrze, jeśli kupujący zaznajomi się z zasadami wcześniej. Wtedy szybko i zwięźle wytłumaczy je reszcie graczy, dzięki czemu unikniecie nużącego czytania instrukcji. Niuanse na bok. To interakcja między Wami ma grać pierwszy skrzypce. Zabawne karty i imprezowe smaczki tylko uatrakcyjniają grę. Proste gry planszowe? Z pewnością Jenga! Quizowe Wiem Lepiej czy słowni Tajniacy.


II Dobra zabawa, uniwersalność i nieco ruchu


Gra imprezowa może zachęcać do główkowania i poruszania się. Minimalizujemy wtedy wpływ zasad, czytanie instrukcji itd. Gra staje się tłem, a to Wasze umysły albo Wasze ręce wiodą prym w rozgrywce. Spostrzegawczość, szybkość reakcji, duża porcja śmiechu i wygibasy to rzeczy, które są znane, łatwo przyswajalne i bawią każdego. Przykłady? Proszę bardzo! Przenośne i karciane Dobble, ćwiczenie mózgu w Cortexie, kultowe kalambury Taboo albo rozciągliwy Twister. Ręka na czerwonym!


III Nieco pikanterii jeszcze nikomu nie zaszkodziło


Ten punkt jest wyłącznie dla dorosłych! Wiecie, ile gier planszowych powstało dla osób 18+? Bylibyście w szoku! Niezręczne pytania, podteksty, alkohol, absurd, polityka, erotyka i wiele więcej. Wszystko okraszone czarnym humorem i podane w skandalicznej polewie z satyry. Aż chce się grać! Każdy znajdzie coś dla siebie! Mroczny humor w burżuazyjnej otoczce w Kartach dżentelmenów? Szybkie pytania, które przebiją strefę komfortu w 5 Sekund: Bez cenzury? A może zabawne odpowiedzi w grze, w którą na pewno (nie) powinieneś zagrać? A co powiecie na genialne Odjechane jednorożce: Bez cenzury? Wszystko jest dla ludzi… ale te gry imprezowe zwalą Was z nóg!Odjechane Jednorożce: Bez cenzury (gra planszowa)


/Michał Janusz