Nazwa prawie każdego modelu gundam rozpoczyna się od 2 wielkich liter, które dostarczają nam najwięcej informacji:
- SD – Wielkość modeli 80 mm, powyżej 50 elementów do złożenia, poziom łatwy
- HG – Skala 1/144 wielkość modeli 130 mm, powyżej 150 elementów do złożenia, poziom średni
- RG – Skala 1/144 wielkość modeli 130 mm, powyżej 250 elementów do złożenia, poziom średni
- MG – Skala 1/100 wielkość modeli 180 mm, powyżej 260 elementów do złożenia, poziom trudny
- PG – Skala 1/60 wielkość modeli 300 mm, powyżej 510 elementów do złożenia, poziom b. trudny
To oznaczenie mówi nam o wielkości modelu, jego skali i ilości elementów.
Często po tych literach znajdujemy jeszcze dodatkową informację o skali np. HG 1/144. Występuje ona tam dlatego, że niektóre modele mogą różnić się skalą, pomimo tego samego oznaczenia.
W przypadku wielu figurek spotkamy także coś takiego: HGUC 1/144. W tym przypadku UC jest oznaczeniem rodzaju modeli w większej grupie HG i skierowane jest już do bardziej doświadczonych kolekcjonerów.
Jak to wygląda w praktyce?
Modele Gundam są pieczołowicie wykonane i naprawdę niełatwo jest je złożyć. W pudełku znajdziecie mnóstwo elementów, które należy poskładać i posklejać. Może to zająć nawet kilka godzin. Dlatego też na początku zabawy rekomendujemy zakup modelu z oznaczeniem HG. 150 elementów zagwarantuje Wam mnóstwo zabawy i jednocześnie nie zniechęci Was do dalszego kolekcjonowania Gunpli. Najmniejsze figurki SD polecamy dzieciom lub jako element dodatkowy. Dla młodszych przygotowana jest także specjalna seria LXB. Są to modele łatwe w złożeniu, z odpowiednią instrukcją i bez ostrych krawędzi. Jeśli wciągniecie się w hobby, to składanie olbrzymów takich jak MG czy PG będzie dla Was tylko przyjemnością. Są one drogie, ale za to ogromne i pełne detali.
Zobaczcie naszą ofertę!