Aktualności

powrót do aktualności

Poradnik Muve.pl - 5 gier planszowych, które sprawią frajdę zarówno dorosłym, jak i dzieciom!

2020-03-26 | Nowość 


Totalny klasyk familijnych gier planszowych. Znajomość, ani nawet sympatia kolei nie są tu potrzebne. Możliwe jednak, że po tej grze pokochacie pociągi tak samo, jak każdy, kto w nią zagrał. O co w tym chodzi? Na mapie Europy budujecie połączenia kolejowe. To, co od razu rzuci się w oczy szczególnie dzieciom, to mnóstwo plastikowych wagonów! Będą symbolizować one trasy łączące poszczególne miasta. Gra jest niezwykle prosta i opiera się na planowaniu. Wykorzystujemy karty, by zdobyć odpowiednie zaplecze kolejowe, po czym umieszczamy wagoniki na mapie i patrzymy jak rośnie nasze kolejowe imperium. Cała logika gry oparta jest na kolorach, więc wszystko jest maksymalnie przejrzyste. Za tworzenie połączeń kolejowych otrzymujemy punkty. W grze używamy także biletów. Pełnią one rolę zadań – jeśli wylosujemy bilet z Paryża do Barcelony, to taką trasę musimy utworzyć. Gdy nam się uda, gra nagrodzi nas dodatkowymi punktami.

Wsiąść do Pociągu to synonim gry rodzinnej. Jest niezwykle popularna, a każda rozgrywka wygląda nieco inaczej. To tego tytułu naprawdę warto wracać. Według zaleceń, w grę można zagrać od 8 roku życia, ale z doświadczenia wiemy, że grają w nią nawet młodzi. Gdyby był problem ze zrozumieniem niektórych zasad, istnieje wersja dla jeszcze młodszych – Pierwsza Podróż. Jest ona świetnym wprowadzeniem do świata planszówek, po którym dziecko bez problemu zagra w wersję familijną. A co z dorosłymi? Uwierzcie nam, że będziecie bawić się przednio! Gra wygląda przepięknie i rozbudzi w każdym jego strategiczne umiejętności. Co najważniejsze – układanie wagonów na mapie jest zwyczajnie przyjemne, a końcowy widok planszy to czysta radość. Zaufajcie nam i tysiącom zadowolonych planszomaniaków! Ta gra musi trafić na Waszą półkę!Tym razem coś mniejszego. Dobble to niedawne odkrycie, które szybko podbiło cały świat. W małym opakowaniu czekają karty z różnymi symbolami. Zadaniem graczy jest zgarnięcie jak największej ilości kart. Jak? Rozdajemy każdemu po jednej, a resztę układamy w wysoki stos. Każda karta ma jeden wspólny symbol z każdą inną kartą. Waszym zadaniem jest jak najszybsze znalezienie go, krzyknięcie jego nazwy i zaklepanie górnej karty ze stosu! Możecie wtedy dodać ją do swojej puli i grać dalej. Jak pewnie zauważyliście, liczy się spostrzegawczość i szybkość działania.

Dobble to kompaktowa i przenośna gra, którą możecie zabrać wszędzie. Partyjka na wakacjach? Jak najbardziej. Wizyta u dziadków? Czemu by nie zabrać Dobbli? Każdy szybko odnajdzie się w tej grze, a jej uniwersalność sprawia przyjemność każdej grupie wiekowej. Jeśli nie podobają Wam się symbole z podstawowych Dobbli, to istnieje mnóstwo różnych wersji gry. Musicie to sprawdzić!  


-Spadnie!

-Wcale, że nie!

-No mówię Ci, że zaraz spadnie...

-A ja Ci mówię, że wcale nie! Wszystko mam idealnie wylicz...*Trzask!

-Hahah

-Ehhh...Jeszcze raz!
Jenga to przede wszystkim emocje! I zręczność. Jeśli nie słyszeliście o tej grze, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Zawiera ona drewniane klocki, z których przed rozpoczęciem rozgrywki budujemy wieżę. Tylko tyle i aż tyle. Następnie, każdy gracz w swojej turze podbiera z budowli jeden klocek. Wieża Jenga zniesie wiele, ale co za dużo, to niezdrowo! Zwinne palce będą tu nieocenione. Ten, kto sprawi, że wieża zawali się - przegrywa! Każdy ruch to pot i stres. Musicie być precyzyjni. I gotowi na wszystko. Pomimo rywalizacji, waląca się wieża to przede wszystkim powód do wielu uśmiechów! Jenga, mimo mnóstwa lat na karku, mocno trzyma się czołówki gier imprezowych i rodzinnych. Nic dziwnego – gra bawi dzieci, młodzież i dorosłych. Nie ma skomplikowanych zasad i jest bardziej namacalna i fizyczna niż inne gry. Nie zburzcie wieży!Timeline i Cardline to przenośne, edukacyjne gry karciane. Weźmiecie je dosłownie wszędzie! Jak się w to gra? Z kart układamy oś. W zależności od tematyki danego zestawu, może to być oś czasu albo np. oś wagi zwierząt. Każdy z graczy dobiera określoną ilość kart, a jedną wykłada się na środek. To do niej będziemy się odnosić. Teraz, po kolei, każdy dokłada po prawej lub po lewej stronie swoją kartę. Robimy to np. chronologicznie. Na stole leży Bitwa pod Grunwaldem (1410 r.) więc po lewej stronie będą wydarzenia starsze, a po prawej młodsze. Na odwrocie kart są podane daty, jednak nie podglądamy ich, dopóki karta nie zostanie wyłożona!

Timeline Historia polecamy wszystkim miłośnikom historii. Wkuwanie dat odchodzi do lamusa! Ta gra będzie bawić i uczyć dzieci oraz dorosłych. Analogicznie sprawa wygląda z Cardline Zwierzęta lub Cardline Dinozaury. Tam określamy, które zwierze było cięższe, albo które dłużej żyje. Niby proste, ale w niektórych przypadkach naprawdę musimy pogłówkować! Proste zasady, małe pudełko i wartości edukacyjne to cechy szczególne tych gier. Warto wybrać coś dla siebie!


  • Rummikub


Ta gra to absolutny klasyk i hit rodzinnych planszówek. Nie zliczymy ile razy ze swoimi rodzicami graliśmy w tę grę. Układanie plastikowych kostek na planszy, tak aby pozbyć się wszystkich ze swojej puli nigdy nie było tak emocjonujące. Kostki zawierają cyfrę od 1 do 13 w różnych kolorach. Łączą się w kombinacje, do których każdy gracz może dołożyć coś od siebie. Zapewniamy Was, że Rummikub to walka do samego końca. Rozgrywka jest maksymalnie prosta, a jednocześnie tak niepowtarzalna, że Rummikub będzie stale gościł na Waszym stole. Zrozumienie zasad zajmuje kilka chwil i od razu można grać. Każdy lubi kombinować, a ta gra to umożliwia! Niezliczone przetasowania stołu, próby wciśnięcia ostatniej kostki w jakieś miejsce i tworzenie długich ciągów cyfr. Ta gra jest kompletna i sprawia frajdę każdemu! Nie zraźcie się kombinatoryką i logicznym charakterem Rummikuba i zaproście młodszych do stołu – gwarantujemy, że będą bawić się tak samo dobrze, jak Wy!   

Znalezione obrazy dla zapytania: rummikub